Header image

2016-02-19

Każda transakcja kupna czy sprzedaży auta, powinna być potwierdzona umową, niezależnie czy jest dokonywana wśród członków rodziny, czy wśród osób obcych.

Sporządzenie umowy kupna sprzedaży samochodu

Wbrew pozorom należy weryfikować osoby którym sprzedajemy auto. Jeśli dostajesz umowę od kupującego sprawdź przede wszystkim swoje dane. Sprzedawca przecież powinien okazać dowód osobisty a dane w dowodzie powinny zgadzać się z danymi kupującego zawartymi w umowie. Pamiętaj o zabezpieczeniu jednego egzemplarza umowy, może Ci się przydać w różnych okolicznościach, np. dostaniesz wezwanie w sprawie zdjęcia z fotoradaru poprzedniego właściciela. Niezwłocznie po sprzedaży samochodu zgłoś ten fakt w wydziale komunikacji. To nic nie kosztuje, zwykle nie trzeba też czekać w kolejce. Co ważne, zaświadczenia z wydziału komunikacji należy pilnować tak samo jak umowy kupna-sprzedaży. Czasem zdarza się, że ktoś na nasze nazwisko wykupił polisę OC i dokonał zdarzenia drogowego za pomocą samochodu, którego według CEPiK-u jesteśmy właścicielem, wtedy takie zaświadczenie może nam pomóc w wyjaśnieniu sprawy. Pisząc umowę czy ogłoszenie, zastanów się dobrze, czy wiesz wszystko o swoim samochodzie. Jeśli sprzedający nie wie, czy samochód jest naprawdę bezwypadkowy, nie powinien pisać tego w ogłoszeniu, a tym bardziej na umowie. Jeśli jednak auto jest w marnym stanie, lepiej zadbać o to, by w umowie był zapis o ograniczeniu praw kupującego z tytułu rękojmi.

​Umowa kupna-sprzedaży na szybko

Po pierwsze, umowa nie musi być drukowana, może być sporządzona nawet na kawału papieru, ale musi być czytelna. Umowy muszą być jednobrzmiące, ale nie muszą być identyczne. Na każdym z egzemplarzy muszą się znaleźć podpisy obu stron umowy lub ich przedstawicieli za stosownym upoważnienieniem.

Dane identyfikacyjne pozwalające na identyfikację zarówno kupującego jak i sprzedającego:

  • nr dokumentu tożsamości oraz PESEL

  • adres zameldowania. Jeśli auto sprzedaje osoba, na którą zarejestrowany jest samochód, adres powinien być zgodny z danymi w dowodzie rejestracyjnym.

 

Dane identyfikacyjne pozwalające na identyfikację pojazdu:

  • marka, model, numer nadwozia lub numer rejestracyjny

  • wydziały komunikacji domagają się także wpisania rocznika auta

  • warto wpisać przebieg (lub stan licznika)

  • kwota transakcji

  • informację o sposobie rozliczenia

  • odpowiedzialność za wady - wpis o zapoznaniu się ze stanem pojazdu absolutnie nie wyklucza odpowiedzialności sprzedającego za wady specjalnie ukryte. Jeśli nie wykluczymy w umowie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, będzie on mógł także dochodzić roszczeń za inne poważne wady

  • podpisy – choć nie muszą być czytelne podpis to podpis, ale jeśli po którejś ze stron występuje więcej niż jedna osoba, powinny być podpisy wszystkich uczestników, chyba że np. jedna z osób ma upoważnienie współwłaściciela do podpisania umowy w jego imieniu.

Ponżej prezentujemy wzór takiej umowy.

Umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.doc