Header image

2016-02-05

Kupno samochodu z cofniętym licznikiem lub odnowionego po poważnym wypadku może conajmniej nadwerężyć nasz budżet. Możemy jednak tego uniknąć wyszukując odpowiednich informacji i pojeździe. Numer rejestracyjny, VIN, markę, model i kraj pochodzenia i Internet to zwyczajowo potrzebne wówczas informacje.

Niekiedy wystarczy wpisać w okienku wyszukiwarki numer VIN lub rejestrację.

Zdarza się, że wpisując numer pojazdu w Internecie trafiamy na oryginalne archiwalne zagraniczne ogłoszenia, gdzie dalej kupywali pośrednicy. Można wówczas zauważyć faktyczny przebieg czy stan auta.

Czasem wystarczy pochodzić po wyszukiwarkach znanych for internetowych by odnaleźć informacje o danym pojeździe.

W Polsce mamy dwa typy źródeł internetowych, które służą weryfikacji dostawców samochodowych:

  • nieoficjalne, jak np. bez-wypadkowe.net, gdzie użytkownicy bez ogródek wskazują wady wystawianych przez pośredników aut,

  • oficjalne, w tym strona Centralnej Ewidencji Pojazdów (historiapojazdu.gov.pl).

Takie rozwiązanie pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno, na wzór rozwiązań, które stosuje się już od lat np. w krajach skandynawskich – w ogólnodostępnej bazie danych znajdują się informacje o wszystkich właścicielach auta, przeglądach i przebiegach.

W Polsce takie przebiegi spisywane są na przeglądach dopiero od niedawna w tym trzeba mieć dostęp do dowodu rejestracyjnego auta, bo w formularzu zapytania należy koniecznie wpisać dokładną datę pierwszej rejestracji. To duża przeszkoda przed tym, jeśli ktoś chciałby sprawdzć auto na podstawie informacji z ogłoszenia.

W szwedzkim systemie wystarczy wpisać numer rejestracyjny auta (warto nadmienić że jest on niezmienny przez cały okres życia pojazdu), a w duńskim można wpisać numer rejestracyjny lub VIN samochodu – tylko to wystarczy. Najłatwiej – choć zazwyczaj odpłatnie – da się sprawdzić historię aut sprowadzonych z USA i Kanady. W bazach danych mamy informacje, często zdjęcia, o wypadkowości danego auta.

 

Gdzie sprawdzić historię auta zarejestrowanego w Polsce

Dane z historiapojazdu.gov.pl zawierają informacje identyfikujące model samochodu – jego wersję nadwoziową, dane techniczne, liczbę miejsc. Mimo że baza zawiera mnóstwo błędów, warto przyjrzeć się jej uważnie.

W raporcie znajduje się też informacja o przebiegu odnotowanym na ostatnim przeglądzie oraz o tym, czy samochód ma polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dla potencjalnego nabywcy auta używanego interesująca może być też opcja wyświetlenia „osi czasu”, zawierającej chronologicznie uporządkowane informacje o kolejnych rejestracjach, zmianach właścicieli, obowiązkowych przeglądach .

historiapojazdu 1

Sprawdzenie miejsca ubezpieczenia danego auta

Na stronie www.ufg.pl, której administratorem jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, możesz uzyskać wgląd do bazy polis obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wystarczy jedynie znać numer rejestracyjny pojazdu (lub VIN). Jeśli samochód jest ubezpieczony, wyświetli się numer polisy oraz nazwa i adres ubezpieczyciela, który ją wystawił.

Mało tego, dostęp do bazy UFG można uzyskać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji UFG Baza, dostępnej na smartfony co dodatkowo zwiększa komfort jej używania. Warto zatem sprawdzić, czy auto ma ważne ubezpieczenie przy zakupie samochodu, jeśli sprzedawca nie jest w stanie przedstawić wiarygodnego dowodu zawarcia ubezpieczenia a także w przypadku zdarzenia drogowego, gdy jeden z uczestników nie ma przy sobie polisy ani potwierdzenia jej wykupienia.

Czasem do zdemaskowania oszustów wystarczy wyszukiwarka Google. Informacji o interesującym nas aucie warto też poszukać np. na internetowych forach miłośników pojazdów danej marki. Często ich użytkownicy przestrzegają przed sprawdzonymi przez siebie wcześniej ofertami. Są nawet fora specjalizujące się w demaskowaniu nieuczciwych sprzedawców!

W przypadku aut świeżo sprowadzonych warto przejrzeć archiwalne oferty sprzedaży w kraju pochodzenia pojazdu – niekiedy nie są one kasowane, lecz jedynie pojawia się na nich dopisek o tym, że auto zostało sprzedane. Niekiedy ciekawostki można znaleźć nawet na YouTubie, gdzie niektórzy zagraniczni sprzedawcy umieszczają czasem filmiki z prezentacją sprzedawanego samochodu.

sprawdzenie ubezpieczenia

 

Weryfikacja aut z USA i Kanady

Dla aut z Ameryki Północnej najpopularniejsze serwisy oferujące dane o historii używanych aut to CarfaxAutocheck. Za darmo można jedynie sprawdzić, ile „rekordów” dotyczących pojazdu znajduje się w bazie –ale jużza szczegóły trzeba zapłacić.

carfax 

autocheck 2

 

Weryfikacja aut z Danii

Wielu handlarzy sprowadzając auta z Danii naciąga fakty w ogłoszeniu, wpisując, że krajem pochodzenia danego auta są Niemcy. Dlatego zawsze radzi się spojrzeć również w wyszukiwarkę duńską http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx . Wystarczy podać VIN lub numer rejestracyjny auta – raport zawiera daty przeglądów i odnotowane na nich przebiegi.

dania

 

Weryfikacja aut ze Szwecji

Jak wspominaliśmy numer rejestracyjny samochodu jest nadawany na całe życie pojazdu co w konsekwencji prowadzi do tego, że jeśli auto ze Szwecji ma go ukryty na zdjęciu, od razu powinno to rodzić konieczność jego dalszej weryfikacji. W Szwecji numer rejestracyjny pozwala uzyskać wgląd do bazy danych, zawierającej m.in. informacje o liczbie właścicieli, przeglądach i zarejestrowanych na nich przebiegach, sposobie użytkowania samochodu (czy użytkowany był prywatnie, firmowowo, jako taksówka). Wyszukiwarka jest dostępna pod adresem https://fordonsfraga.transportstyrelsen.se/fragapaannatfordon.aspx. Podobnie jak w Danii, auta ze Szwecji często widnieją jako auta z Niemiec.

weryfikacja aut ze szwecji

 

Zabezpiecz się. Zweryfikuj dostawcę.